Kilka styczniowych informacji

To , że przez ostatni miesiąc nie pisałem o wydarzeniach w Gminie, nie oznacza, że nic się nie działo. Wprost przeciwnie, działo się wiele, ale myślę, że okres świąteczny powinien służyć wyciszeniu i oderwaniu się od codzienności. Warto było go wykorzystać na spotkania i życzenia. W wielu takich spotkaniach uczestniczyłem, w tym wigilii dla samotnych zorganizowanej w Ośrodku Kultury w Giedlarowej. Koniec roku obfitował również w liczne konferencje organizowane przez różne instytucje, których celem było podsumowanie roku oraz przedstawienie planów na 2018 rok.
Wspomnę o kilku spotkaniach z organizacjami pozarządowymi z terenu naszej Gminy na temat możliwości otrzymania dofinansowania na różnego rodzaju przedsięwzięcia (place zabaw, zakup sprzętu, organizację imprez i uroczystości). Udało się zachęcić to tego typu działań jednostki OSP  z Piskorowic, Biedaczowa I Przychojca oraz Stowarzyszenia z Brzózy Królewskiej, Wierzawic, Dębna i Stowarzyszenie Zrzeszenie Pasjonatów Kultury Gminy Leżajsk, a także Klub Lotnik Wierzawice. Zachecam pozostałe organizacje, w tym kluby sportowe do wiekszej aktywności w tym zakresie. Środki są. Wystarczy pomysł i chęci do dzialania. Przy okazji dziękuję pani Magdalenie Niemczyk, która wszystkie te dzialania koordynuje.
Przygotowujemy również ciekawy system wsparcia i opieki nad osobami starszymi i samotnym, który mam nadzieję ruszy na przełomie lutego i marca. Zaawansowane są prace przy powstaniu Centrum Integracji Społecznej oraz Spółdzielni Socjalnej.
Nie mogę pominąć bardzo ważnego wydarzenia, jakim było przyjęcie przez Radę Gminy budżetu na 2018 r. O realizacji budżetu i inwestycjach w nim zawartych będę informował na bieżąco. Na najbliższej Sesji Rady Gminy określimy szegółowo zadania oraz przyjmiemy plan zamówień publicznych, czyli harmonogram realizacji wszystkich inwestycji. Zapewne każdy chciałby, aby wszystkie przetargi ogłosić już w styczniu, ale z różnych wzgledòw jest to niemożliwe.

Życie oprócz chwil radosnych przynosi również te smutne i tragiczne. Wszyscy śledzili wydarzenia, które w okresie Świąt wydarzyły się w Tryńczy. Wiele osób, na czele z Panem Wójtem Ryszardem Jędruchem, zaangażowało się w poszukiwania zaginionych młodych ludzi. Wsŕod tych osób byli Strażacy Ochotnicy z Gminy Leżajsk, którym skladam serdeczne podziękowania.
4 stycznia pożegnaliśmy śp. Stanisława Babisia. Człowieka, który tak chętnie wspierał organizację z terenu Gminy Leżajsk, a zwłaszcza organizacje społeczne z Wierzawic (KGW, Zespoł „Wierzawianie”, OSP i Stowarzyszenie).
W sobotę odbył się pogrzeb ojca radnego Mieczysława Gorzelnika.

Rodzinom Zmarłych składam wyrazy współczucia.

Styczeń to miesiąc, w którym swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji we wszystkich miejscowościach organizowane są uroczystości, które w naszej gminie nazywamy Dniem Seniora. Jest to również święto par małżeńskich, które w tym roku obchodzą jubileusze 50, 55 i 60 – lecia zawarcia związku małżeńskiego. W sobotę taka uroczystość odbyła się w Biedaczowie, a w niedzielę odbędzie się w Piskorowicach.

Styczeń, to również czas zebrań OSP. Pierwsze zebranie odbyło się dzisiaj w Brzózie Królewskiej.

Cdn.