Kolejne informacje

Rozpoczęły się zebrania wiejskie, które potrwają do 29 września br. Głównym celem wrześniowych zebrań jest podział funduszu sołeckiego na 2018 r. Mieszkańcy zdecydują, jakie zadania chcą, aby zrealizować w następnym roku w ich miejscowościach. Propozycje są różne, np. remont dróg polnych, wykonanie projektu placu zabaw, zakup narzędzi gospodarczych, które będą wykorzystane do prac porządkowych w danej miejscowości itp. Fundusz sołecki jest naszym, gminnym budżetem obywatelskim.  Do podziału jest kwota 382 540 zł.

Kolejna dobra wiadomość z Urzędu Marszałkowskiego.  Jesteśmy na liście gmin, które otrzymały dofinansowanie na kanalizację (poz. 15) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Więcej: http://prow.podkarpackie.pl/index.php/8-aktualnosci/97-zatwierdzona-zaktualizowana-lista-operacji-informujaca-o-kolejnosci-przyslugiwania-pomocy-na-operacje-typu-gospodarka-wodno-sciekowa

Przypomnę, że wcześniej otrzymaliśmy dofinansowanie na montaż odnawialnych źródeł energii. Przetarg, który wyłoni wykonawcę tego zadania, ogłosimy w październiku.

Powiat zwrócił się do nas (data wpływu pisma: 11.09) o dofinansowanie modernizacji drogi powiatowej nr 1262R na odcinku Hucisko – Brzóza Królewska (3 km) w kwocie 1 777 209 zł. Termin na podjęcie uchwały Rada Gminy miała do 13.09 br. Po dyskusji, Radni zdecydowali o udzieleniu wsparcia finansowego Powiatowi na to zadanie. Przypomnę, że Powiat nie wykonał na terenie Gminy Leżajsk ani jednej drogi samodzielnie. Wszystkie modernizowane drogi powiatowe otrzymywały duże wsparcie finansowe Gminy Leżajsk, które w większości przypadków było wyższe niż wkład Powiatu. W tym wypadku również tak jest, o czym świadczy wyliczenie kosztów, przekazane przez Powiat. Jest to dla nas spory wydatek do poniesienia w następnym roku. Zwłaszcza, że musimy zabezpieczyć spore środki na zadana, na które już otrzymaliśmy dofinansowanie (OZE, kanalizacja) oraz na te, na które złożyliśmy wnioski (drogi, w tym droga złożona w ramach tego samego naboru, co powiatowa 1262R) lub złożymy wniosek (kanalizacja cd.). Mamy też sporo zaplanowanych do wykonania zadań, w 100% z naszego budżetu, na które czekają Mieszkańcy Gminy (oświetlenie, drogi). Rozpisałem się, ale sprawa tego wymagała!

Uczestniczyłem w następujących spotkaniach:

– Spotkanie w Browarze z Prezesem Grupy Żywiec i Dyrektorem Browaru na temat Funduszu społecznego Grupy Żywiec oraz planów związanych z naszym Browarem

– Spotkanie Przedstawicielami PKP na temat funkcjonowanie przejazdów kolejowych na terenie gminy

Wręczyłem nauczycielom z terenu Gminy, akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego. W tym roku awans uzyskało 6 nauczycieli.

 

Trwają prace na drodze krajowej nr 77 w Wierzawicach.

W Przychojcu zakończyły się prace przy montażu urządzeń siłowni plenerowej. Była to inicjatywa mieszkańców Przychojca, na którą otrzymali dofinansowanie. Wkład własny zabezpieczyła Gmina Leżajsk.

W Wierzawicach odbył się „Kapuściany Jarmark”, w których oprócz Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy, uczestniczyła delegacja zaprzyjaźnionej Gminy Trąbki Wielkie (woj. pomorskie) na czele z Panem Wójtem Błażejem Konkolem.

Lokalna Grupa Działania ogłosiła nabór wniosków dla przedsiębiorców

Więcej: https://gminalezajsk.pl/component/content/article/121-nieskategoryzowane/670-zapraszamy-na-spotkania-informacyjne-lgd?Itemid=435